27 Mart 2015 Cuma

Kahve Keyfi & Kuru Kahveci Mehmet Efendi

Hiç bir zaman kahve delisi olmadım.Arada kendime mutluluk vermesi için güzel jestler yaparım :) O günlerden biri bugün kahveyi içerken birazda araştırma yapma fırsatım oldu. Sizlerle de paylaşmak istedim. 
Türk Kahvesi'nin en tanınan markası.19. yüzyıl sonlarına kadar Türk Kahvesi, çiğ çekirdek olarak satılıyor ve evlerdeki kahve tavaların da kavrulduktan sonra el değirmenlerinde çekilerek içilebiliyordu. Bu durum; Hasan Efendi'nin işlettiği baharat ve çiğ kahve satan dükkânın, oğlu Mehmet Efendi tarafından devralınmasına kadar sürdü.


1857'de İstanbul Fatih'te doğan Mehmet Efendi, Süleymaniye Medresesi'nde eğitim gördükten sonra babasının dükkânında çalışmaya başladı. 1871 yılında işin başına geçen Mehmet Efendi, çiğ kahveyi kavurup dibeklerde öğüterek müşterilerine hazır olarak satmaya başladı. Böylece İstanbul Tahmis Sokakta taze kavrulmuş, mis gibi kahvenin kokusu da çevreye yayıldı. Kahveyi öğüterek ilk kez hazır olarak kahveseverlere sunan Mehmet Efendi, bu yenilik ve müşterilerine sağladığı kolaylıkla kısa sürede tanınarak "Kurukahveci Mehmet Efendi" diye anılmaya başlandı.

1931 yılında vefat eden Mehmet Efendi'nin ardından oğulları Hasan, Hulusi ve Ahmet Beyler baba mesleğini sürdürdüler.Aile 1934 yılında "Kurukahveci" soyadını aldı. Eşsiz kahvenin hikayesi okuduk.Kahvemin yanında eşlik eden dikiş makinem onun içinde ayrı bir yazı dizisi yapacağım. :))Merak edenler için  yeni maceralarda görüşmek dileğiyle hoşçakalın ..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Lütfen saygı çerçevesi içerisinde yorumları yapalım.Sosyal hesaplarınızı ve linklerini paylaşmayınız.Hakaret içerikli yorumları yayınlamıyorum. :)

Related Posts with Thumbnails
Tasarım : Merve Canbaz